YT

 

Wiadomości

Aerospace and Defense Meetings Central Europe Rzeszów

18-01-2022
9-11 Maj 2023, G2A Arena, Jasionka

Konkurs dla studentów European Defence Challenge III

28-09-2022
Możliwości uczestnictwa firm w projekcie ASSETs+
Czytaj wszystkie

Aktualności

Woodward w Polsce

18-03-2022

Firma Woodward, Inc. została założona w 1870 roku w Loves Park, IL jako Woodward Governor Company po tym, jak Amos Woodward wynalazł i opatentował nowoczesny, jak na tamte czasy, szybki i bardzo wydajny regulator koła wodnego. W 1933 roku firma Woodward wkroczyła na rynek lotniczy, kiedy Elmer Woodward wynalazł pierwsze udane śmigło lotnicze o zmiennym skoku. Na tych dwóch rynkach – przemysłowym i lotniczym firma Woodward koncentruje się do dzisiaj.

 

Regulatory Woodward od początku podążały za szybkim rozwojem zastosowań do silników wysokoprężnych używanych w kolejnictwie, żegludze i produkcji energii elektrycznej. Pojawienie się turbinowych silników gazowych do samolotów i zastosowań przemysłowych otworzyło nowe możliwości dla systemów sterowania paliwem Woodward. Obecnie produkty Woodward znajdują się w wielu modelach samolotów rożnych typów.

 

Budynek Woodward w Niepołomicach.

 

W Polsce działalność uruchomiliśmy w 2005 roku. W 2010 roku świętowaliśmy otwarcie własnego zakładu w Niepołomicach, koło Krakowa, gdzie znajduje się dział badawczo-rozwojowy specjalizujący się w projektowaniu i wsparciu produktowym w obszarach elektroniki, elektrotechniki, oprogramowania i mechaniki. Nasi inżynierowie realizują zadania blisko współpracując z kolegami i koleżankami z USA, Niemiec, Holandii, Japonii, Korei i innych krajów. Posiadamy także własne laboratoria środowiskowe, EMC (kompatybilności elektromagnetycznej), wibracyjne dla urządzeń elektronicznych, oraz mechaniczne do testów siłowników hydraulicznych i elektrohydraulicznych.

 

W 2019 roku w Niepołomicach powstał dział rozwoju elektroniki i oprogramowania dla przemysłu lotniczego Aerospace Controls – projektujący między innymi elektroniczne sterowanie krytycznymi obszarami zarządzania silnika turbośmigłowego (tzw. FADEC), jego układem paliwowym, czy np. zmianą kąta nachylenia łopat śmigła. Dziś pracujemy nad rozwiązaniami pozwalającymi zwiększyć udział elektroniki w samolotach oraz w rozwijaniu awiacji elektrycznej, co wpisuje się w ogólnoświatowy trend, tzw. More Electric Aircraft.

Dynamiczny rozwój rynku oraz jakość i profesjonalizm naszego zespołu przyczynił się do rozpoznania naszych umiejętności wewnątrz firmy oraz przez naszych klientów. Zaowocowało to potrzebą rozbudowania zespołu, a co za tym idzie otwarciem wielu rekrutacji. Aktywnie poszukujemy specjalistów o różnym stażu na takie stanowiska jak:

- Inżynier ds. Systemu

- Inżynier Elektronik

- Inżynier Programista (embedded C, FPGA, testowanie)

- Inżynier Mechanik (konstruktor, czujniki)

- Inżynier Elektryk/Mechatronik

- Program Manager

 

Biura projektowe Woodward

 

 

Decyzje firmy dotyczące rozbudowy naszych zespołów inżynieryjnych i profil otwartych stanowisk najlepiej świadczą o znaczeniu i rozmiarze naszej lokalizacji, a efekty naszej pracy są powodem do dumy dla wielu naszych pracowników.

- Praca w Woodward jest bardzo nobilitująca. Zawsze, gdy odpowiadam na pytanie czym się zajmuję to w odpowiedzi słyszę „o WOW!”. W końcu nie każdy inżynier może powiedzieć, że projektuje elektronikę do samolotów. - mówi Łukasz, projektant w dziale Aerospace.

 

Przykład płyty rozwojowej

 

Bardzo silny jest także zespół programistów i testerów, który rozwija algorytmy do naszych kontrolerów w oparciu o najwyższe standardy dotyczące lotnictwa i bezpieczeństwa. Jakub, programista, od 3 lat w dziale elektroniki dla lotnictwa, opisuje:

 

- Do pracy w Woodward zachęcił mnie fakt, że firma budowała zespół inżynieryjny tworzący oprogramowanie do systemów używanych w przemyśle lotniczym. Nie bez znaczenia dla mnie było to, że inżynieria oprogramowania lotniczego stanowi niezwykle niszową branżę na rodzimym rynku, a co więcej, technika lotnicza interesowała mnie od „zawsze”. Pracując w branży Aerospace mam okazję dowiedzieć się jak działają systemy lotnicze używane na co dzień w samolotach i w stacjach kontroli naziemnej, począwszy od elektroniki poprzez elementy sterowania, a kończąc na oprogramowaniu, które jest tworzone w oparciu o najbardziej rygorystyczne standardy bezpieczeństwa np. DO178C.

 

Powiększenie zespołu daje szansę wszystkim jego członkom na zdobywanie nowych umiejętności i poszerzenie swoich kompetencji. Budowanie środowiska pracy opartego na lokalnym silnym zespole odpowiedzialnym za kompleksowe rozwiązania i wdrażanie nowych technologii jest dla nas bardzo ważne. Pozostajemy jednak w ścisłej współpracy z naszymi kolegami z innych krajów, a w szczególności z oddziałami w USA. Daje nam to bezpośredni dostęp do najnowszych technologii i wiedzy. Zapraszamy do aplikowania wszystkich chcących zmierzyć się z wyzwaniami projektowania elektroniki i oprogramowania dla lotnictwa. Jest to świetna możliwość rozwoju i wyjście poza rozwinięty i już nasycony rynek branży przemysłowej i samochodowej.

 

Marek Uszkur

Menadżer w dziale Aerospace

http://www.woodward.com/

Wstecz

Logosy Unijne