Opublikowano 2024-01-17

Learn&Fly 2024 – V edycja zawodów, które co roku zbierają najzdolniejszych pasjonatów lotnictwa z całej Polski

Konkurs Learn&Fly 2024 to 5 edycja ogólnopolskich zawodów, podczas których powstają zaawansowane, latające modele samolotów. Szkolenia, spotkania z ekspertami, specjalnie przygotowane materiały dla uczestników i półfinały w wojskowych bazach lotniczych – to wszystko czeka na uczestników L&F 2024.

Głównym zadaniem uczestników jest skonstruowanie latającego modelu samolotu oraz wzięcie udziału w zawodach na najdłuższy lot. Podczas każdej edycji konkursu uczniowie  budują nowe modele samolotów i zaskakują poziomem trudności projektów oraz ich znakomitym wykonaniem.

Drużyny dostaną do dyspozycji specjalnie przygotowane materiały szkoleniowe: Learn&Fly STEM Kit (zestaw materiałów opisujących ogólne zasady budowy statków powietrznych) oraz Learn&Fly Careers Kit (podstawowe vademecum branży lotniczej), które mogą ułatwić i uprzyjemnić pracę młodzieży nad projektami, a dodatkowo nauczyć ich czegoś nowego. Uczestnicy znajdą tam także rekomendacje pracowników firm lotniczych dla listy zawodów związanych z lotnictwem. Ponadto bogate i różnorodne zaplecze naukowo-techniczne zapewnione podczas realizacji zawodów pozwoli zaktywizować uczestników i pomoże w realizacji kluczowego zadania.

Projekt Learn&Fly odpowiada na problem braku podstawowych umiejętności uczniów związanych ze STEM (ang. Science, Technology, Engineering and Mathematics) w zakresie nauki, technologii, inżynierii i matematyki, poprzez zastosowanie innowacyjnych i angażujących metod nauczania. Dodatkowo udział w zawodach pomaga rozwijać kompetencje miękkie i umiejętność pracy w grupach.

Uczestnicy muszą wykazać się wiedzą z dziedziny fizyki, matematyki oraz lotnictwa. Nieodłącznymi elementami będzie znajomość zasad aerodynamiki oraz podejście inżynierskie i konstruktorskie. Realizacja projektów będzie wymagała także wysoko rozwiniętej wyobraźni, zdolności manualnych, technicznych i znajomości zasad konstrukcyjnych.

Nie należy się jednak stresować brakiem zaawansowanych kompetencji i nad wyraz analizować swoich umiejętności. Konkurs jest dopasowany do poziomu wiedzy uczestników, a organizatorzy robią wszystko aby ich wspierać. W ramach zawodów organizowane są szkolenia i specjalne spotkania z ekspertami, którzy udzielają cennych rad aby wspierać wszystkie drużyny.

Łączna pula nagród wynosi 20 tysięcy złotych, wygrana drużyna może zdobyć nawet do 5 tysięcy złotych. Nagrody są przewidziane zarówno na etapie półfinałów jak i w finale. Dzięki temu rywalizacja jest jeszcze bardziej zacięta, motywacja uczestników jeszcze większa, a co za tym idzie projekty będą rzetelnie wymyślane i przygotowywane.

Miejsca półfinałów zawodów są nieprzypadkowe. Będą one miały miejsce na Politechnice Rzeszowskiej, w  32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni. Finał odbędzie się na terenie firmy Pratt&Whitney Rzeszów. Organizacja wydarzenia w tych miejscach zwiększy możliwości młodych uczestników oraz pobudzi ich do działania w kierunku rozwijania swoich zainteresowań związanych z lotnictwem.

Organizatorem zawodów jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Partnerzy główni to: Lockheed Martin Corporation, Pratt&Whitney Rzeszów i Pratt&Whitney Kalisz. 

Zawody ruszają już w styczniu 2024 roku, a finały odbędą się w czerwcu. Więc, jeśli jesteś uczniem interesującym się branżą lotniczą lub opiekunem, który ma już pomysł na drużynę uczniowską, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmierzyć się w zawodach Learn&Fly 2024! Zachęcamy wszystkich do rejestracji, a w razie jakichkolwiek wątpliwości lub chęci pozyskania dodatkowych informacji do kontaktu e-mailowego lub telefonicznego.

Zawody są otwarte dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych w Polsce. Należy się zgłaszać w drużynach liczących od 2 do 4 osób plus opiekun. Rejestracja będzie trwać od godziny 12:00 22 stycznia 2024 do 5 lutego 2024 włącznie. W każdej lokalizacji zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 15 drużyn, o dostaniu się decyduje kolejność i kompletność zgłoszeń, więc nie ma na co czekać.

Link do rejestracji znajdą Państwo na stronie:  https://dolinawiedzy.pl/learnfly

Decyduje kolejność i kompletność zgłoszeń.

 

 

 

Więcej informacji:

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”; email: info@dolinawiedzy.pl, tel. (17) 865 30 04

Łukasz Szuba – dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”; tel. 502 415 059