Opublikowano 2021-12-09

Misja na targi Dubai Air Show

W dniach 13-17 listopada 2021 roku, Stowarzyszenie „Dolina Lotnicza” wspólnie z Województwem Podkarpackim uczestniczyło w targach Dubai Air Show – jednych z największych tegorocznych targów lotniczych na świecie.

Pokazy odbywały się na lotnisku Dubai World Central (DWC) w Dubaju. To jedna z największych tego typu imprez w tej części świata. Dubai Airshow odbywa się od 32 lat, jest więc dość młodą imprezą branży lotniczej porównując ją do innych imprez tego typu. Przez ten czas jednak stał się ważnym wydarzeniem w międzynarodowym kalendarzu lotniczym. Jest to najszybciej rozwijająca się impreza lotnicza na świecie. W 2019 roku pokazy odwiedziło 79 tys. zwiedzających z całego świata. W tym roku około 65 tys., ale jest to na pewno dobry prognostyk dla tego typu imprez w czasie pandemii koronawirusa. Warto dodać, że impreza jest miejscem zebrania się najważniejszych graczy branży lotniczej z całego świata, którzy prezentowali najnowsze rozwiązania technologiczne. Po raz piąty odbyła na nowym lotnisku Dubai World Central (DWC). W Dubaju pojawili się wszyscy producenci samolotów. Wśród statków powietrznych miały miejsce także dwie premiery lotnicze – boeing B777X oraz MC-21-300, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane poza granicami USA i Rosji. Łącznie podczas Dubai Airshow 2021 zamówiono 542 nowe maszyny, to o 51 proc. więcej niż w 2019 r., kiedy to pozyskano 357 samolotów.

Przedstawiciele Doliny Lotniczej i Urzędu Marszałkowskiego odbyli szereg spotkań B2B z uczestnikami targów reprezentującymi lotnicze firmy, organizacje i regiony z całego świata, m.in. z kluczowymi globalnymi producentami statków powietrznych Airbus i Boeing, klastrami lotniczymi z Włoch, Francji, Singapuru, Czech i Hiszpanii.

Członkowie misji lotniczej mieli okazję również odwiedzić światową wystawę Expo 2020 Dubai. Trwająca 182 dni impreza stanowi okazję do nawiązania nowych kontaktów z potencjalnymi partnerami biznesowymi lub projektowymi oraz zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami prezentowanymi przez poszczególne kraje uczestniczące w Expo. Pawilon Polski jest jedną z najbardziej spektakularnych przestrzeni wystawowych na Expo 2020 Dubai. Wykonany z ekologicznych materiałów, jest odzwierciedleniem hasła przewodniego: “Kreatywność inspirowana naturą”.

Wspólne uczestnictwo w Dubai Airshow i Expo 2020 było również dobrą okazją do zapoznania się z koncepcją organizacji targów lotniczych i spotkań B2B, które mogą być pomocne przy organizacji wydarzenia Aerospace & Defense Meetings Central Europe Rzeszów, które ma się odbyć w maju 2022 w Centrum Kongresowo – Wystawienniczym G2A Arena w Jasionce.

Udział małych i średnich przedsiębiorstw z województwa w misji gospodarczej dofinansowany był w ramach pomocy de minimis przekazanej z projektu Promocja Gospodarcza Województwa Podkarpackiego, Oś priorytetowa I, Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka 1.3 Promowanie Przedsiębiorczości, realizowanego w ramach RPO Województwa Podkarpackiego 2014 – 2020.