Opublikowano 2009-03-12

PZL Mielec zaprezentował pierwszą wyprodukowaną w Polsce kabinę helikoptera BLACK HAWK

12 marca 2009 – PZL Mielec, spółka zależna Sikorsky Aircraft Corporation, uroczyście zaprezentowała dziś pierwszą wyprodukowaną w zakładach lotniczych PZL Mielec kabinę helikoptera BLACK HAWK. Wydarzenie to zbiegło się z drugą rocznicą przejęcia zakładów lotniczych PZL Mielec przez firmę Sikorsky. Sikorsky jest firmą zależną United Technologies Corp. (NYSE:UTX).

W uroczystości  wzięli udział pracownicy i kadra kierownicza zakładów PZL Mielec, przedstawiciele Sikorsky Aircraft oraz liczni goście – reprezentanci  lokalnych i regionalnych władz samorządowych, m.in. Janusz Chodorowski – Prezydent Miasta Mielec, Andrzej Chrabąszcz – Starosta Powiatu Mieleckiego i Krystyna Skowrońska – Posłanka na Sejm RP z okręgu mieleckiego.  Zgromadzeni na uroczystości goście mieli możliwość obejrzeć pierwszą wyprodukowaną w PZL Mielec kabinę helikoptera BLACK HAWK, jak również zwiedzić zmodernizowaną ostatnio halę montażu podzespołów.

„Pracownicy PZL Mielec z entuzjazmem przyjęli nowe wyzwania. W dniu dzisiejszym możemy zobaczyć  efekt ich pracy – pierwsza ze startowej, zamówionej partii dwustu kabin helikoptera BLACK HAWK, które będą produkowane w Mielcu,  opuściła dziś naszą linię produkcyjną” – powiedział Janusz Zakręcki, Prezes Zarządu i Dyrektor Naczelny PZL Mielec. „Kabina ta jest symbolem postępu jakiego dokonaliśmy ostatnio, jak również znaczącym krokiem w produkcji kompletnych helikopterów S-70i BLACK HAWK” – dodaje.

Pierwsza kabina zostanie zamontowana w, także pierwszym, helikopterze S-70i BLACK HAWK, jaki będzie wyprodukowany w Mielcu. Następna, która opuści zakład jeszcze w tym miesiącu, będzie wysłana do USA i zamontowana w helikopterze UH-60M BLACK HAWK przeznaczonym dla armii amerykańskiej.  

„Modernizacja oraz usprawnienia w działalności firmy, szczególnie w dziedzinie bezpieczeństwa i komfortu pracy, potwierdzają  nasze długofalowe zaangażowanie w rozwój  rynku pracy w Polsce, jak również w Dolinie Lotniczej” – powiedział Carey Bond, Wiceprezes i Chief Marketing Officer firmy Sikorsky. „Ulepszenia te przekształciły PZL Mielec w światowej klasy zakład lotniczy, zdolny do produkcji kabin helikopterów Sikorsky BLACK HAWK, a w konsekwencji do produkcji helikopterów S-70i BLACK HAWK przeznaczonych na rynek międzynarodowy.”

Pierwsza dostawa helikoptera S-70i BLACK HAWK wyprodukowanego w Mielcu planowana jest na koniec 2011 roku.

„PZL Mielec jest dla Sikorsky Aircraft  kluczowym partnerem zaangażowanym w  proces montażu helikoptera BLACK HAWK”, powiedział Bob Kokorda, Wiceprezes ds. Strategii Korporacyjnej i Synergii w firmie Sikorsky. „Poza PZL Mielec, dalsze prace związane z produkcją helikoptera S-70i BLACK HAWK w innych polskich zakładach zapewnią firmie Sikorsky dostęp do wysokiej jakości łańcucha dostaw, jak również stworzą możliwości zlokalizowania w Polsce ośrodków naprawczych, konserwacji  oraz centrów treningowych. Pozwoli to firmie Sikorsky osiągnąć konkurencyjne ceny i większy dostęp do rynku międzynarodowego, nie wspominając o tym, że wysiłki firmy Sikorsky przywrócą PZL Mielec wiodącą pozycję w międzynarodowym lotnictwie.”

Bond dodaje: „Czekamy na dalsze prezentacje wyprodukowanych w Polsce kabin helikoptera BLACK HAWK, które spełnią oczekiwania międzynarodowych klientów, w tym armii amerykańskiej. W aspekcie międzynarodowym jest to wspaniały krok naprzód w naszych staraniach, aby PZL Mielec stał się globalnym dostawcą helikopterów S-70i BLACK HAWK. Wzrastająca wydajność procesu produkcji umożliwi zrealizowanie pierwszych dostaw już w 2011 roku. Przewidywana produkcja wyniesie 36 helikopterów S-70i BLACK HAWK  rocznie.”