Opublikowano 2008-07-03

Wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu MTU Aero Engines Polska

MTU Aero Engines Polska w Rzeszowie: Położono kamień węgielny. Zakład rusza na wiosnę 2009 roku, zatrudniając ok. 180 pracowników.

Rzeszów, 2 lipca 2008 – Od połowy kwietnia tego roku na siedmiohektarowej działce obok lotniska w Rzeszowie trwają intensywne prace budowlane: Firma MTU Aero Engines buduje w polskiej Dolinie Lotniczej swoją najnowszą spółkę zależną – MTU Aero Engines Polska. W środę 2 lipca odbyło się uroczyste położenie kamienia węgielnego. W uroczystości uczestniczyły wybitne polskie osobistości ze świata polityki, nauki i gospodarki oraz przedstawiciele niemieckiej firmy MTU z dyrektorem technicznym dr Rainerem Martensem na czele. Kamień węgielny poświęcił biskup Edward Białogłowski.

Przed 120 uczestnikami uroczystości dyrektor Martens powiedział: „Cieszę się, że dzisiaj w tym miejscu mogę zainicjować budowę naszego nowego zakładu. Wybierając Rzeszów dokonaliśmy optymalnego wyboru i na wiosnę przyszłego roku chcemy uruchomić zakład.” Nowa spółka zależna czołowego niemieckiego producenta zespołów napędowych będzie m.in. projektować i produkować łopatki kierujące i wirujące do turbin niskiego ciśnienia, montować turbiny niskiego ciśnienia i regenerować części.

Zakład rozpocznie działalność zatrudniając ok. 180 pracowników; do 2012 roku zatrudnienie powinno wzrosnąć do ponad 400 osób. Od kilku miesięcy trwa intensywna rekrutacja specjalistów w regionie i w dalszych okolicach. Na początku maja pierwsi polscy koledzy przybyli do Niemiec w celu podniesienia kwalifikacji zawodowych. Odbywają intensywne sześcio- i dziewięciomiesięczne szkolenia i praktyki w firmie MTU Aero Engines w Monachium i w obu niemieckich spółkach zależnych MTU Maintenance w Hanowerze i Ludwigsfelde. Ich zadaniem będzie w przyszłości przekazywanie i wykorzystanie swojej  wiedzy w zakładzie MTU w Polsce.

„Firma MTU Aero Engines Polska jest kierowana przez polsko-niemiecki zespół zarządzający”, powiedział Richard Maier, kierownik projektu MTU Aero Engines Polska. Prezesem polskiej spółki został Krzysztof Zuzak z Krosna. W najbliższych trzech latach firma MTU chce zainwestować w swoją spółkę w południowo-wschodniej Polsce 50 milionów euro.

Firma MTU Aero Engines zatrudnia ponad 7100 pracowników i jest jednym z największych na świecie producentów zespołów napędowych. W roku budżetowym 2007 firma osiągnęła obrót w wysokości ok. 2,6 miliarda euro. Jest największym na świecie niezależnym podmiotem świadczącym usługi w zakresie konserwacji cywilnych zespołów napędowych. W branży wojskowej przedsiębiorstwo jest strategicznym partnerem Niemieckich Sił Zbrojnych- Bundeswehry w zakresie niemal wszystkich lotniczych zespołów napędowych. Pod względem technologicznym firma MTU zajmuje czołową pozycję. Typowymi obszarami działalności firmy są turbiny niskiego ciśnienia, sprężarki wysokiego ciśnienia, układy regulacji zespołów napędowych oraz metody wytwarzania i napraw.

Wszystkie informacje prasowe i ilustracje znajdują się pod adresem http://www.mtu.de