Opublikowano 2010-09-21

Zintegrowanie oprogramowania NX CAM z CNC SINUMERIK solution line

W końcu stało się możliwe połączenie dwóch dotychczas sprzecznych wymagań, tj. szybkiej obróbki HSM i wysokiej, jakości wykończenia powierzchni, która nie wymaga dodatkowego polerowania.

Efekt taki uzyskano dzięki optymalizacji komend i bezstratnej wymianie danych (bez konwersji) pomiędzy CNC SINUMERIK a NX CAM. Kapituła konkursu tegorocznych targów MachTool 2010 doceniła innowacyjność rozwiązania i nagrodziła złotym medalem to rozwiązanie. Oznacza ono kolejny krok milowy w rozwoju nowoczesnych metod wytwarzania i w znaczący sposób wpływa na skrócenie czasu w procesie „od projektu do gotowego produktu”, przy zachowaniu najwyższych parametrów obróbki skrawaniem. Aktualnie rozwój oprogramowania NX CAM i systemów sterowania CNC z rodziny SINUMERIK 840D sl i 828D jest mocno ze sobą powiązany. Ten fakt przynosi kolejne korzyści w obsłudze krzywych (nurbs) oraz powierzchni (surface) bezpośrednio przez CNC SINUMERIK – bez potrzeby aproksymacji złożonej geometrii poprzez punkty charakterystyczne. Krzywe i powierzchnie użyte w NX CAM są przenoszone wprost (bez konwersji) do systemu sterowania SINUMERIK.

Metoda ta znacząco przyśpiesza wczytywanie programów obróbczych (procesor sterownika nie musi konwertować danych), ale także zapewnia wierne odwzorowanie geometrii, również dla szybkich obróbek skrawających (HSM). Innowacje dla szkolnictwa zawodowego Zintegrowanie NX CAM z SINUMERIK to pierwszy krok do wspólnej promocji rozwiązań IT w obszarze maszyn i technologii CNC wśród placówek dydaktycznych. Uniwersalność oprogramowania projektowego NX w połączeniu z funkcjonalnością sterowań SINUMERIK zabudowanych w maszynie czy też w zestawach szkoleniowych, daje dziś profesjonalne narzędzie dla uczelni przeznaczone do kształcenia na każdym poziomie przyszłych inżynierów, technologów i programistów. Interfejs obsługi oraz dokumentacja w języku polskim zdecydowanie ułatwi pracę wykładowcom i uczniom.

Firma Siemens jest obecnie jedynym dostawcą na rynku światowym, który w praktyce w pełni wykorzystuje swoje rozwiązania informatyczne przy produkcji turbin, silników, lokomotyw, sprzętu medycznego i AGD – to jedyne takie sprzężenie praktyki i informatyki. W celu przybliżenia nowoczesnych metod zarządzania cyfrową produkcją Siemens udostępnił użytkownikom specjalną stronę internetową, zawierającą szereg animacji multimedialnych ilustrujących proces produkcji: www.media.ugs.com/pl_pl/nx/CAM_2009/CAM_PO.html